Örgüte kişi kazandırma:
Örgüte kişi kazandıracak kişinin islamcı görünümde olması gerekmez. Kişi kazanmak için çalışan kişi, kısa, açık saçıkta giyinebilir. Yeri gelirse içki bile içebilir. Örgüt içinde terör eylemlerinde birikimli olan komunist ile ülkücülere özel önem verilir. Ancak bunlar öne çıkarılmazlar. Bunlara en son amaçlarda açıklanmaz, çünkü bu kesim yönetici yapılırsa, içerde uyumsuzluk yaratabilirler.
Örgüte yeni giren yada girmekte olanlar, islama ters düşen alışkanlıklarını uzun süre sürdürebilirler. Buradaki amaç, örgüte kazanılacak kişinin bir şeriat devleti kurma isteğini anlamamasıdır.
Kişi kazanmak için, kişinin mesleğinin önemine göre büyük maraflar, hediyeler, geziler sağlanır. Onların eşleri ile çocuklarına da çok değerli hediyeler bağışlanır. Bu arada örgüte kazanılacak kişiyle ilişkiler videoya gizlice çekilir. Kişi ileride sorun yaratırsa bu çekimlerden susturmak için yararlanılır.
Kazanılacak kişinin cinsel ilişkiler konusunda durumuna bakılır. Kadınlara düşkünlügü varsa, gerek cemaat içinden gerekse cemaat dışından kadınlar ayarlanarak, göze batmayacak biçimde ortam yaratılır.
Örgüte kazanılacak kişiye görevinde yükselme, ek kazanç elde etme ortamıda yaratılır.
İş yapan birisi ise, ona ek para olanağı yaratılır. Ancak bunların örgüte uyumları göz önünde bulundurulur. Fethullah Gülen örgütüne kişilerin akın etmelerinin nedeni ortaya koydukları düşünce değil, sağladıkları olanaklardır.
Örgüte kişi kazandırma konusunda temel anlayış, kişiyi satın alma, bazan iyi yaşama ulaştırma, paraya boğmadır. En büyük Gülen örgütü karşıtlarının bir gün Gülenci olması sizi şaşırtmamalıdır. Çünkü sonuçta siz Gülen örgütü aracılığı ile CIA’ya çalışmış oluyorsunuz.